Jak się ubrać na Święta Bożego Narodzenia? Sztywna elegancja czy pełna wdzięku swoboda?

Jak się pewnie spodziewacie, w większości polskich domów najlepszym rozwiązaniem nie będzie ani jedno, ani drugie, choć oczywiście zależy to od zwyczajów panujących w danej rodzinie. Wigilia to czas uroczystych spotkań przy stole, jakby jednak nie było, spędzanym w dość wąskim gronie najbliższych sobie osób. Włożenie na siebie w tym dniu zbyt eksluzywnej kreacji mogłoby więc zostać uznane za nadmiernie pompatyczne w stosunku do pozostałych uczestników wigilijnej, ale przecież nadal domowej kolacji. Z drugiej jednak strony, Wigilia dla większości osób to bardzo ważny czas i na pewno warto zadbać o podkreślenie tego faktu odpowiednim strojem. Gdy będziemy się zastanawiać co włożyć na siebie w te Święta pamiętajmy jednak, że Wigilia nie jest sztywnym spotkaniem służbowym i nie musi podlegać tak rygorystycznemu dress code’owi. Wybierając ubrania na ten wyjątkowy wieczór warto zadbać o swój komfort i nie rezygnując z szyku i elegancji postawić na ubrania, w których czujemy się po prostu dobrze.

 

Wigilijne stylizacje – garść konkretów

Dla Pań doskonałym wyborem na wigilijną kolację będzie prosta i klasyczna stylizacja, złożona np. z klasycznej sukienki (mała czarna do kolan to jeden z przykładów) lub eleganckiej koszulowej bluzki z wiązaną kokardą lub delikatnymi falbankami, zestawionej z modnymi spodniami cygaretkami lub dobrze uszytą, plisowaną lub lekko rozkloszowaną spódnicą. Stylizacja powinna zakrywać ramiona i kolana, a także nie eksponować nadmiernie dekoltu – Boże Narodzenie to wszak święta religijne. Ta sama zasada dotyczy wzorów na ubraniach, wszelkie krzykliwe panterki i wielokolorowe maziaje pozostawny tego dnia w szafie, wybierzmy za to klasyczne i neutralne wzory (delikatne kropeczki, kwiatki, paseczki, pepitka). Epatowanie zbyt jaskrawymi i przytłaczającymi ozdobami nie jest wskazane, lecz odrobina cekinów, brokatu, czy dobrze dobranej biżuterii nie będzie absolutnie niczym złym – styl glamour wyjątkowo dobrze koresponduje z okresem Świąt. W żadnym wypadku nie ubierajmy tego dnia koszulek, dresów i powyciąganych swetrów, a jeśli waszym ulubionym strojem są jeansy, również mocno zastanówcie się, czy to najodpowiedniejszy wybór na taką okazję.

 

Świąteczne kolory? Klasycznie i netralnie, czy może postawić na świąteczne czerwienie i zielenie?

Czasy się zmieniają i coraz częściej przy wigilijnym stole obok dość nijakich i neutralnych kolorów pojawiają się typowo świąteczne barwy: głębokie zielenie i ciemne czerwienie, a także cała gama żywych kolorów, zależnych od indywidualnych upodobań. Jeśli tylko Wasza stylizacje nie będą zbyt wyzywające, sam wybór mocnego koloru nie jest niczym złym. Jeśli lubicie nosić ubrania w takich kolorach, nie wahajcie się być sobą, stosując się jednakże do ogólnych zasad dotyczących uroczystego stroju wigilijnego. Zimową porą świetnie sprawdzą się też kolory zimy – wszelkie niebieskości i błękity, turkusy i szmaragdy, a także iskrzące srebrzystości i złoto. Jeśli chcecie wybrać dla siebie coś białego, ciekawym pomysłem będzie znalezienie ubrań z dodatkiem złotych lub srebrnych nici. Świetnie współgrać z tym pełnym tradycji dniem będą wszelkie ubrania wyglądające jak z babcinej szafy: szydełkowe sukienki, staromodne koszule. Gdy na dworze jest zimno, człowiek z natury swojej szuka wszędzie ciepła i postrzega je jako coś przyjemnego i miłego - z tego względu dobre wrażenie na innych będą robić ubrania w ciepłych kolorach: brązach, rudościach lub pomarańczach.

 

Zabawne akcenty to świetny pomysł!

Wigilia to nie stypa! Najnowsze trendy nie tylko dopuszczają, a wręcz zachęcają, aby do klasycznych ubrań dołożyć mały i wesoły świąteczny akcencik. Przebranie się od stóp do głów za renifera nie będzie może dobrym pomysłem, ale lub niewielki reniferek lub Św. Mikołaj na skarpetkach lub apaszce to świetny sposób na ożywienie świątecznej stylizacji. Dobrze jednak upewnić się wcześniej u gospodarza spotkania, że taka konwencja jest aprobowana, w przeciwnym razie lepiej z niej zrezygnować, żeby nie wzbudzać niezdrowej sensacji lub oburzenia. W niektórych rodzinach dobrze przyjęła się przybyła ze Stanów Zjednoczonych tradycja ubierania się w świąteczne, niekiedy nawet śmieszne swetry. O ile taką właśnie rodziną jesteście i Ty sama lubisz taki klimat, nie zastanawiaj się i zaskocz rodzinę nowym sweterkiem z wizerunkiem bałwanka lub pingwina!

 

Jaka stylizacja będzie dobra na Wigilię firmową?

Wszystkie dotąc omówione zasady doskonale sprawdzą się również na Wigilii firmowej, która w większości firm niczym się nie różni pod względem ubioru od tej rodzinnej. Z miejscami w których pracujemy jest jak z naszymi domami, są bardzo różne, od tych najbardziej tradycyjnych, w których szef krzywo spojrzy na każde odstępstwo od rygorystycznych regół, poprzez zdecydowaną większość takich, w których prosta elegancja z domieszką odrobiny świątecznego szyku i kilku sezonowych dodatków będzie jak najbardziej poprawna, po firmy hołdujące pełnej swobodzie i możliwości wyrażenia siebie. Nawet w tych najbardziej tradycjonalistycznych firmach, Wigilia to jednak moment poluzowania większości sztywnych zasad dotyczących służbowych strojów, które przecież najczęściej są stosowane jako  forma niewerbalnego komunikatu skierowanego w stronę klientów lub kontrahentów. Na Wigilijnej, firmowej kolacji będą tylko pracownicy firmy, a więc służbowy uniform nie będzie konieczny. W większości przypadków odpowiednim i bezpiecznym strojem na firmową wigilię będzie elegancka bluzka lub koszula zestawione z dobraną kolorystycznie spódnicą lub spodniami, na to narzucona lekka garsonka lub modna marynarka z wpiętym drobnym akcentem świątecznym np. broszką. To jednak tylko jedna z wielu możliwości, bo np. jeśli lubicie sukienki, Wigilia w firmie to również świetny czas, aby założyć jedną z nich. Zaakcentować świąteczną radość można też kolczykami – jest to doskonały sposób, bo zarazem i rzucający się w oczy i bardzo subtelny.